WĄSKA KLATKA SCHODOWA A WYBÓR SCHODOŁAZA DLA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ
Wąska klatka schodowa w dużym stopniu utrudnia życie osobom niepełnosprawnym oraz ich opiekunom. Osoby niepełnosprawne pokonują bariery architektoniczne dzięki schodołazom osobowym. Jaki model wybrać przy szczególnie trudnych warunkach mieszkaniowych?
MANEWROWANIE NA WĄSKIEJ PRZESTRZENI MOŻLIWE, ALE Z PEWNYMI WYRZECZENIAMI
Schodołaz Liftkar można złożyć oraz rozłożyć w każdych warunkach lokalowych, chociaż zawsze przed zakupem urządzenia do transportu niepełnosprawnego ocenia się wysokość stopni, odległości na klatce schodowej i przy schodzeniu. W przypadku wąskiej klatki schodowej bardzo rzadko stosuje się duże modele gąsienicowe, a raczej kroczące schodołazy dla niepełnosprawnych z dołączonym krzesełkiem. To dobre rozwiązanie, ponieważ opiekun oddzielnie znosi wózek inwalidzki, a oddzielnie transportuje chorego na dołączonym do urządzenia krześle. To oszczędza wiele miejsca. Przenoszenie chorego na schodołaz krzesełkowy to często problem, dlatego w skrajnym przypadku można rozpatrzyć podpięcie wózka na specjalnie wydzielone płozy lub zlecenie indywidualnej produkcji.
MIESZKANIE NA PARTERZE DAJE NIECO WIĘCEJ MOŻLIWOŚCI
Jeżeli chory mieszka na parterze często lepszym rozwiązaniem okaże się platforma podpinana bezpośrednio do poręczy lub schodołaz gąsienicowy, który nie wymaga użycia siły przez opiekuna, tylko wystawienia na klatkę. Schodołaz na wąską klatkę nie powinien mieć zbyt wielu dodatkowych uchwytów, ani wystających elementów bocznych, czy rozbudowanego, podwójnego silnika. Im prostszy, kompaktowy model, tym lepiej dla zachowania zwrotności.
PRZYDADZĄ SIĘ TESTY, A NAWET SPERSONALIZOWANE WARUNKI ZAMÓWIENIA URZĄDZENIA TRANSPORTOWEGO
Przed zakupem urządzenia warto wykorzystać bezpłatne prezentacje, testy na żywo, dofinansowanie, filmy instruktażowe. W szczególnych przypadkach podłokietniki zastępuje się pasami bezpieczeństwa w celu uzyskania dodatkowych centymetrów na wąskiej klatce.