Schodołaz to urządzenie zwiększające mobilność osoby niepełnosprawnej na klatce schodowej, ale także podczas pokonywania barier architektonicznych w przestrzeni publicznej. Na co zwrócić uwagę przy zakupie schodołazów dla niepełnosprawnych i czy cena takiego rozwiązania wyrównuje się z użytecznością?
SCHODOŁAZ KROCZĄCY, CZY MODEL GĄSIENICOWY?
Schodołazy występują w wersji gąsienicowej oraz kroczącej. Modele gąsienicowe wyróżniają się lekkością i odciążają w całości operatora. Schodołazy kroczące natomiast doskonale pokonują schody w kamienicach, domach, na wąskich klatkach schodowych, chociaż wymagają większej kontroli ze strony opiekuna. Urządzenie transportowe ułatwia życie nie tylko w przestrzeni publicznej, ale i w domu, przy szybkim manewrowaniu wózkiem inwalidzkim na niewielkiej przestrzeni. Z tego powodu im bardziej ergonomiczny model, tym z reguły lepiej dla chorego i opiekuna.
JAKIE WŁAŚCIWOŚCI SPRZĘTU TRZEBA ROZPARZYĆ PRZED ZAKUPEM?
Przed zakupem schodołazów osobowych warto rozpatrzyć udźwig, system hamowania i dopasowania do różnej wielkości schodów, komfort mocowania wózka inwalidzkiego, odległości uchwytów, możliwości składania sprzętu i przechowywania w domu lub samochodzie. Opiekun musi wiedzieć, czy schodołaz poradzi sobie na krętych, nietypowych schodach oraz ile czasu wytrzyma na jednym ładowaniu. Dobry pomysł to inwestycja w sprzęt lekki, pokryty pianką antypoślizgową i wskaźnikiem poziomu nachylenia. Dzięki temu operator szybko wyreguluje pozycję, nawet z cięższym podopiecznym. Większość schodołazów posiada hamulce wykrywające kraniec stopnia, ale warto ten element przeanalizować przed ostatecznym zakupem, a najlepiej przetestować na żywo. Schodołaz powinien zmieścić się w bagażniku i nie wymaga wielkiej siły w sterowaniu, jedynie podstawowej kontroli równowagi wspomaganej przez zautomatyzowane moduły.
NA ZAKOŃCZENIE
Ceny dobrych schodołazów dla niepełnosprawnych rozpoczynają się od kwoty 15 000 złotych. Jedna z ciekawszych marek godna polecenia to Liftkar.