Transport publiczny a osoby niepełnosprawne

Osoby niepełnosprawne bardzo często pozbawione są możliwości realizacji podstawowych potrzeb i marzeń jak, chociażby swobodnego poruszania. Zdarza się, że osoby o ograniczonej sposobności poruszania się, nie są w stanie samodzielnie podróżować, gdyż większość przewoźników nie dostosowuje środków transportu do ich potrzeb. Mimo iż zmiany związane z wprowadzaniem udogodnień następują, w dalszym ciągu istnieje wiele braków w tym zakresie.

Polskie Koleje Państwowe a przystosowanie do osób niepełnosprawnych

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia każdemu wolność i swobodę poruszania się po całym terenie Polski. Niestety większość osób niepełnosprawnych nie może skorzystać z tego prawa, czując się mocno dyskryminowana. Kolej jest najpopularniejszym środkiem transportu, dlatego dostosowanie jej do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się jest niezbędne. Mimo iż przepisy ściśle określają, jakie wymogi musi spełnić PKP, w dalszym ciągu nie są one wprowadzane w życie. Wiele dworców nie jest przystosowanych do wózków inwalidzkich i nie ma na ich terenie osoby odpowiedzialnej za pomoc osobom niepełnosprawnym.

Pendolino dla osób niepełnosprawnych

Jeśli osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim uda się dotrzeć na peron, pendolino będzie odpowiednim wyborem. W tym pociągu znajdują się szerokie wejścia, które są wyposażone w podnośniki. Korytarze i toalety są wygodne, przestronne i bezpieczne, co jest ogromną zaletą. Dodatkowym udogodnieniem są oznakowania w alfabecie Braille’a oraz system nagłaśniający, który informuje o kolejnych stacjach. PKP zapewnia, że każdy pracownik kolei zostanie odpowiednio przeszkolony, aby mógł w każdej chwili zaoferować swoją pomoc. Pendolino jest więc ogromną szansą dla osób niepełnosprawnych na to, aby ich podróż przebiegła komfortowo.

Schodołazy

Bardzo często punkty informacji na dworcach są zamknięte, a kasjerzy nie udzielają potrzebnych informacji. Zdarza się nawet, że wyznaczone miejsca do przejścia dla osób niesprawnych, są niezwykle niebezpieczne. Ich powierzchnia nie jest przystosowana i bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu. Karygodne jest również to, iż z większości toalet osoba niepełnosprawna nie może skorzystać, co godzi w podstawowe prawa każdego człowieka. Wszystkie dworce powinny być wyposażony w windy, transportery schodowe i podnośniki, które znacznie ułatwiają poruszanie się osób niepełnosprawnych i poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Warszawskie metro

W planach jest przebudowa poszczególnych części metra w celu poszerzenia udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Mają to być dodatkowe windy, ścieżki dla osób niewidomych, a także poszerzenie bramek i zamontowanie odpowiednich podnośników. Niestety w wielu miejscach osoba na wózku inwalidzkim nie ma szans na bezpieczne przemieszczenie się między wybranymi stacjami metra. Zastanawiające jest, dlaczego kwestie te nie zostały przemyślane przed rozpoczęciem budowy metra.

Transport publiczny

 

W dalszym ciągu dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, pokonywanie przestrzeni miejskiej autobusem lub tramwajem jest niemalże niewykonalne. Oczywiście istnieją pewne udogodnienia – specjalne pojazdy obniżone do poziomu podłoża przystanku, jednak bardzo często to zbyt mało. Zdarza się, że pojazd jest przystosowany, natomiast sam przystanek lub droga do niego już nie. Dlaczego zmiany te następują tak powoli? Z pewnością chodzi tu o olbrzymie fundusze, które należałoby wyłożyć na zmiany architektoniczne, zmiany rozkładów jazdy oraz przebudowę samych pojazdów.


Czytaj również:

powrót »