Czy lokale wyborcze są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych?

Udział w wyborach to prawo każdego obywatela. Zdarza się jednak, że lokale, w których odbywają się wybory, nie są odpowiednio przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mimo iż istnieje wiele sposób umożliwiających głosowanie „zdalne”, większość osób niepełnosprawnych chce głosować osobiście, stawiając się w lokalach wyborczych.

Głosowanie korespondencyjne

Wszystkie osoby, które posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mają możliwość głosowania korespondencyjnego. Może się ono odbyć ustnie, pisemnie lub elektronicznie. Można również skorzystać z pomocy bliskiej osoby, upoważniając ją do oddania głosu. Nie bez powodu wiele osób niepełnosprawnych nie postrzega tego jako ułatwienie, ale w dalszym ciągu jako dyskryminacje. Dlaczego zatem większość lokali nie jest przystosowana do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się?

Nieprzystosowane lokale wyborcze

Największą barierą dla osób na wózkach inwalidzkich oraz wszystkich, których możliwości motoryczne są ograniczone, są wszelkie nierówności terenu. Ogromnym problemem są wszystkie krawężniki oraz schody. Niebezpieczne są również szklane elementy, w tym drzwi i ścianki. Często zdarza się, że lokale wyborcze nie posiadają antypoślizgowej posadzki, a stanowiska do głosowania zupełnie nie są dostosowane do ich potrzeb. Wątpliwości budzą także wysokości stolików do głosowania oraz tablic, na których wieszane są wszelkie informacje i obwieszczenia. Większość lokali jest również niedostatecznie oświetlona, co może być przyczyną wielu wypadków.

Zła organizacja przestrzeni lokali wyborczych

Z badań wynika, że główną przeszkodą nie są bariery architektoniczne, ale zła organizacja lokali. Jest to niezwykle niepokojące, gdyż tego typu sprawy można bardzo łatwo wyeliminować, bez wysokiego wkładu finansowego. Częstym problemem jest także nieodpowiedni wybór miejsca, w którym odbywa się głosowanie.

Schodołazy – urządzenia pomocne dla osób niepełnosprawnych

 

Jeżeli w lokalu wyborczym znajdują się schody, warto zainwestować w odpowiednie oprzyrządowanie, które umożliwia osobom niepełnosprawnym bezpieczne poruszanie się. Są to wszelkie transportery schodowe, na przykład schodołazy osobowe, kraczące lub gąsienicowe. W tego typu miejscach dobrym rozwiązaniem będą maszyny umożliwiające najechanie na nie wózkiem – są uniwersalne, dzięki czemu będą pasować do niemalże każdego wózka inwalidzkiego. Modele te są bardzo wygodne i proste w obsłudze. Maksymalna waga, jaką mogą utrzymać to 130 to 160 kilogramów w zależności od rodzaju. Schodołazy te posiadają dwa przyciski – „góra” i „dół”, które znajdują się na zakończeniu rączki. Z tego względu świetnie nadają się zarówno dla osób praworęcznych, jak i leworęcznych. Dodatkowo posiadają antypoślizgowy uchwyt, dzięki czemu są niezwykle bezpieczne. Urządzenia te posiadają modułową budowę, dlatego w prosty sposób można je rozłożyć na trzy części i przechowywać w dowolnym miejscu (a także swobodnie transportować). Transportery posiadają specjalny hamulec, który uruchamia się, gdy koniec stopnia zostanie osiągnięty.


Czytaj również:

powrót »