Jak wnieść osobę niepełnosprawną po schodach?

Wszystkie osoby, które opiekują się niepełnosprawnymi, zmagają się na co dzień z poważnymi trudnościami. Zdarza się bowiem, że opieka nad osobą, która nie jest w stanie samodzielnie się poruszać, wymaga ogromnej siły fizycznej opiekuna. Na szczęście na rynku istnieje wiele urządzeń, które pomagają w tego typu sytuacjach, zapewniając komfort zarówno osobie niepełnosprawnej, jak i tej, która się o nią troszczy.

Schodołazy kroczące

Schodołazy kroczące to wysokiej jakości urządzenia, które są niezwykle pomocne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Umożliwiają zjeżdżanie po schodach, które są wąskie i strome. Są różne warianty tego urządzenia. Jednym z nich jest schodołaz, na który najeżdża się wózkiem (każdy model pasuje). Po wjechaniu tyłem należy zabezpieczyć oparcie i następnie pokonać bezpiecznie schody. Innym modelem jest transporter posiadający stabilne siedzisko. Jego ogromnym atutem są odpowiednio wyprofilowane rączki, a także antypoślizgowy przyjemny w dotyku materiał, którym jest pokryty. Świetnie sprawdzi się w domu, nawet na bardzo krętych schodach.

Schodołazy gąsienicowe

Schodołazy gąsienicowe są mobilnymi urządzeniami, które pomogą w pokonaniu niskich stopni. Dzięki tym sprytnym urządzeniom poruszanie się po schodach jest o wiele łatwiejsze. Maszyny te posiadają wygodne sterowanie „dół/góra” i są wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Będą przydatne wszędzie tam, gdzie znajdują się schody. Schodołaz tego typu może przenosić nawet 160 kilogramów.

Akcesoria do schodołazów

Aby korzystanie ze schodołazów było maksymalnie praktyczne i wygodne, istnieje wiele przydatnych akcesoriów. Transportery posiadają budowę modułową, dlatego wymiana każdego elementu jest prosta i można ją wykonać bardzo szybko. Warto pamiętać, że całe oprzyrządowane wymyślone zostało po to, aby ułatwić życie osobom niepełnosprawnym oraz ich opiekunom. Dostępne są różnorakie baterie do samochodów osobowych oraz przenośne ładowarki samochodowe, dzięki którym działanie schodołazu będzie zabezpieczone. Dodatkowymi udogodnieniami są zagłówki do schodołazów osobowych, które wykonane są z przyjemnego materiału.

Zalety schodołazów

 

Dzięki wspomnianym wcześniej urządzeniem każdy, kto opiekuje się osobą o ograniczonych możliwościach poruszania się, zostanie odpowiednio wyręczony. Opiekunowie nie muszą już niepotrzebnie nadwyrężać swoich kręgosłupów, a osoba niepełnosprawna z całą pewnością poczuje się o wiele bardziej komfortowo. Należy pamiętać, że niezwykle istotnym aspektem jest samopoczucie i stan psychiczny osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Z tego względu korzystanie z wszelkich pomocnych urządzeń jest jak najbardziej wskazane. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią ilością środków, warto dowiedzieć się o dofinansowaniach. Istnieje możliwość otrzymania nawet 90% potrzebnych środków. Należy przy tym pamiętać, aby odpowiednio uzupełnić wniosek.


Czytaj również:

powrót »