Transporter schodowy dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne ruchowo oraz ich opiekunowie spotykają się z trudnościami z poruszaniem w większości miejsc. Problem dotyczy nie tylko nieprzystosowanych przestrzeni publicznych, w których co chwilę można spotkać nieprzyjazną architekturę. Równie trudne do poruszania się są przestrzenie prywatne, czyli te, w których osoby niepełnosprawne spędzają najwięcej czasu.

Tu znajdziesz: transporter schodowy z krzesełkiem

 

W jaki sposób ułatwić poruszanie się po schodach?

 

Jedną z trudniejszych barier przestrzennych dla osób o ograniczonych funkcjach motorycznych są schody. Bardzo często uniemożliwiają one normalne poruszanie się lub sprawiają ogromny problem dla opiekunów. Na szczęście istnieje transporter schodowy, którego używanie znacznie podwyższa komfort życia osób niepełnosprawnych.

 

Transporter schodowy – jak działa?

 

Transportery schodowe nazywane są schodołazami. Ich budowa obejmuje wygodne siedzisko oraz odpowiednio wyprofilowane rączki. Całość pokryta jest antypoślizgowym materiałem, który zapewnia wysoki komfort. Urządzenie to przeważnie wyposażone jest w dwa przyciski („góra” i „dół”), które znajdują się na końcu każdej rączki. Z tego powodu jest przyjemne w użytkowaniu zarówno dla osób praworęcznych, jak i leworęcznych. Wysokość rączek może być dostosowana indywidualnie do wzrostu osoby, która obsługuje schodołaz. Większość modeli posiada wskaźnik poziomu nachylenia, dzięki któremu każdy będzie mógł odpowiednio dopasować schodołaza do wygodnego transportu. Przyrząd ten posiada hamulec, który zadziała w odpowiednim momencie, zapewniając bezpieczeństwo. Waga urządzenia nie przekracza 30,5 kg, dlatego można je przenosić w różne miejsca. Dzięki swojej budowie oraz prostym zasadom użytkowania świetnie nadaje się do domu. Idealnie sprawdza się na schodach, nawet bardzo krętych i stromych.

 

 

Komu dedykowany jest transporter schodowy?

 

Schodołazy dedykowane są tym, którzy mają trudności z samodzielnym poruszaniem się. Mogą to być osoby na wózkach inwalidzkich lub osoby starsze. Urządzenia te znacznie ułatwiają pracę opiekunów, firm przewozowych, a także wszystkim, którzy zajmują się transportem osób o ograniczonych możliwościach ruchu.

 

Wszechstronny i sprytny transporter schodowy

 

Schodołazy mogą być wykorzystywane we wszystkich przestrzeniach – domach mieszkalnych, szpitalach, domach opieki oraz placówkach publicznych, w których znajdują się schody. Warto pamiętać, że eliminowanie barier architektonicznych to obowiązek wszystkich, którzy zarządzają budynkami użytku publicznego oraz osób, które opiekują się osobami niepełnosprawnymi. Każdy, kto ma wątpliwości, w jaki sposób działa transporter schodowy, może obejrzeć krótki film instruktażowy, który znajduje się na naszej stronie internetowej. Przygotowaliśmy go z myślą o wszystkich, którzy pragną, aby poruszanie się osób niepełnosprawnych odbywało się bez większych problemów.

 


Czytaj również:

powrót »