Jak ułatwić wnoszenie po schodach osób z ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się?

Największymi barierami, z którymi spotykają się osoby niepełnosprawne lub te, dla których poruszanie się jest kłopotliwe, są wszelkie nierówności powierzchni, a zwłaszcza schody. Na rynku istnieje wiele pomocnych rozwiązań, które ułatwiają pokonywanie tego typu utrudnień. Najlepszym przykładem są schodołazy osobowe, które sprawiają, że schody przestają ograniczać przemieszczanie się. Największą zaletą schodołazów jest to, że można je dopasowywać do każdego rodzaju schodów.

Schodołazy osobowe

 

Transportery schodowe dzielą się na te, na które najeżdża się wózkiem oraz takie, które posiadają siedzisko. Te pierwsze pasują do niemalże każdego modelu wózka inwalidzkiego. Umożliwiają wjechanie tyłem, zabezpieczenie oparcia i pokonanie schodów. Wspomniany schodołaz występuje w dwóch modelach (130 i 160), które różnią się pod kątem maksymalnej wagi pasażera wraz z jego wózkiem inwalidzkim. Urządzenie jest lekkie w transporcie, co znacznie ułatwia jego użytkowanie (waga całkowita wynosi 27,6 kg).

Przykładowy schodołaz osoobowy znajdziesz <tutaj>

 

Schodołazy spełnią oczekiwania nie tylko osób niepełnosprawnych, ale także ich opiekunów oraz firm transportowych.

 

Schodołazy gąsienicowe

 

Schodołazy gąsienicowe dedykowane są dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, które zmagają się z pokonywaniem barier architektonicznych takich jak schody. Jest to bardzo innowacyjne urządzenie, które posiada akumulator, możliwość sterowania w dół i górę oraz pasy bezpieczeństwa. Jest niezwykle bezpieczne i proste w obsłudze. Maksymalny ciężar, który schodołaz gąsienicowy może przenieść to 130 lub 160 kilogramów.

 

Nowoczesne schodołazy kroczące

 

Schodołazy kroczące umożliwiają osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich zjeżdżanie po schodach, nawet tych wąskich i stromych. Urządzenia te mogą pokonywać schody, których szerokość wynosi minimum 60 cm (przy kącie nachylenia do 50 stopni). Dzięki swojej prostej budowie można je bardzo szybko rozkładać i składać, co umożliwia ich przenoszenie. Dostępne są różne modele – schodołazy kroczące posiadające wózek lub fotelik. Każdy model posiada pasy bezpieczeństwa, wygodne podłokietniki, a także komfortowe podnóżki.

 

Przykład schodołaza kroczącego wyposażanego w fotel:

znajdziesz <tutaj>

 

 

Potrzebne akcesoria

 

Aby schodołazy osobowe działały bez problemów, opracowane zostały specjalne akcesoria, które są im dedykowane. Nowoczesna budowa transporterów umożliwia wymianę ich poszczególnych elementów. Akcesoria to pasy bezpieczeństwa, akumulatory, komfortowe zagłówki, a także ładowarki samochodowe.

 

Powyższe urządzenia zostały stworzone z myślą o eliminowaniu barier w poruszaniu się po to, aby życie osób niepełnosprawnych stało się łatwiejsze.


Czytaj również:

powrót »