Schodołaz – idealne rozwiązanie na odbiór budynku

Coraz więcej słyszy się o konieczności dostosowywania budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym względzie stajemy się coraz bardziej świadomym społeczeństwem, który nie pomija już osób chorych czy mających trudności z poruszaniem się. Jednak wykonanie windy to droga inwestycja. O wiele lepszym rozwiązaniem są schodołazy, które zaczynają zdobywać coraz większą popularność. Oto jeden ze schodołazów najczęściej wybierany przez firmy projektowe oraz budowlane.

schodołaz na odbiór budowlany

Winda a schodołaz – co lepsze?

Wykonanie windy dla osób niepełnosprawnych to konieczność zmian w projekcie. Wiąże się to oczywiście z koniecznością poniesienia bardzo wysokich kosztów. Wykonanie szybu, kupno materiałów, niezbędne atesty – wszystko to sprawia, że koszty budowy istotnie rosną. W przypadku schodołazów żadne zmiany nie są natomiast konieczne. Nie montuje się ich na stałe, nie wymagają przeróbek. Aby obsłużyć cały budynek, wystarczy jeden schodołaz. Rzadko przecież zdarza się, by w tym samym czasie kilka czy kilkanaście osób niepełnosprawnych chciało dostać się na dane piętro.

 

Inne zalety schodołazu

Schodołazy to rozwiązanie, które ma o wiele więcej zalet. Przede wszystkim są bardzo mobilne, dzięki czemu, jak to zostało wspomniane wyżej, nie trzeba inwestować w kilka czy kilkanaście urządzeń. Do tego dochodzi stosunkowo niewielki koszt zakupu urządzenia, który można jeszcze pomniejszyć, uzyskując dotację z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Przy odrobinie szczęście kwota dofinansowania może dochodzić nawet do dziewięćdziesięciu pięciu procent kwoty całkowitej. Schodołazy posiadają wszystkie certyfikaty, które wymagane są przez polskie prawo. Gwarantują pełne bezpieczeństwo przewożonym na nich osobach. Do tego są proste w obsłudze i doskonale sprawdzają się nawet wtedy, kiedy klatka schodowa jest wąska. Firma budowlana realizująca projekt nie musi więc obawiać się, że schodołaz nie zmieści się w danym miejscu. Dodatkowo radzą sobie one doskonale nawet ze stromymi i krętymi schodami, co również pozwala znacznie zaoszczędzić w trakcie budowy. Tutaj najmniejsza nawet ingerencja w budynek nie jest wymagana.

 

Udźwig i zakres działania

Na rynku dostępne są schodołazy, z których większość może udźwignąć osoby ważące nawet sto trzydzieści kilogramów. Jeżeli tylko akumulatory będą naładowane w pełnym zakresie, urządzenie pozwoli na pokonanie blisko trzystu stopni. Do tego nie wiąże się to z żadnym stresem i zbędnym wysiłkiem zarówno osoby niepełnosprawnej, jak i tej, która obsługuje urządzenie. Schodołazy to gwarancja komfortu i bezpieczeństwa. Dzięki nim realizator budowy może pochwalić się, że nieobce są mu potrzeby osób niepełnosprawnych. I do tego naprawdę niewielkim kosztem, bez żadnych dodatkowych prac i przeróbek. Rozwiązanie idealne.

 

Schodołazy to inwestycja doskonała

Jeżeli inwestor postawił wymóg dostosowania budynku do osób niepełnosprawnych, schodołazy to rozwiązanie najlepsze. Tanie, skuteczne, komfortowe i w pełni bezpieczne. Do tego proste w obsłudze i w pełni mobilne. Nie wymagające żadnych zmian w projekcie i bryle budynku. Po prostu czego chcieć więcej?

 

Jak działają nasze schodołazy gąsienicowe (liftkar ptr w akcji):

schodolazy liftkar pt

 

 

 


Czytaj również:

powrót »