Schodołaz przydatny przy przewozie osób chorych

Chorzy i niepełnosprawni nie chcą spędzić całego swojego życia w czterech ścianach. Jednocześnie nieraz po prostu muszą wyjść z domu: do lekarza, urzędu. Taka wyprawa często okazuje się niemożliwa z uwagi na bariery architektoniczne, które należy pokonać. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kupno schodołazu – urządzenia, które sprawia, że schody przestają być problemem. Tu znajdziesz idelany schodołaz do transportu osób starszych lub niepełnosprawnych. Jest to produkt najczęściej wybierany przez karetki oraz transport osób.

NASZ SCHODOŁAZ UŻYTKUJE MPK ŁÓDŹ - (tu czytaj)

Dlaczego właśnie schodołazy?

Te urządzenia o dość tajemniczo brzmiącej nazwie pozwalają na szybkie i bezproblemowe pokonanie schodów przed osoby chore czy niepełnosprawne. Do ich obsługi potrzebna jest wprawdzie druga osoba. Warto jednak uświadomić sobie, że z wprowadzeniem wózka inwalidzkiego po schodach jedna osoba sobie nie poradzi. Dzięki schodołazom można bez trudu dostać się do przychodni czy urzędu i wszystkich innych budynków, w których nie ma windy, a podjazdy są zbyt strome.

 

Ogromna mobilność

Cechą charakterystyczną schodołazów, która sprawia, że idealnie sprawdzają się przy przewozie osób chorych i niepełnosprawnych, jest bez wątpienia ich wielka mobilność. Urządzenia te nie ważą wiele, bo jedynie około trzydziestu kilogramów. Są skonstruowane tak, aby szybko i bezproblemowo można było je złożyć. Mieszczą się w samochodach, przez co w taki sprzęt mogą wyposażyć się osoby prywatne, które opiekują się chorymi bądź niepełnosprawnymi. Schodołaz ułatwia życie, sprawia, że osoba mająca trudności z przemieszczaniem się nie musi już zamykać się w czterech ścianach.

 

W Polsce schodołazy nie są jeszcze tak rozpowszechnione, ale już na przykład w Niemczech obecne są także w karetkach pogotowia. Dzięki nim ratownicy są w stanie szybko i bez zbędnego wysiłku przetransportować osobę chorą lub niepełnosprawną do karetki. Warto dodać, że schodołazy pomagają chronić kręgosłup osób pomagających.

 

Czy wymagają przystosowania budynku?

Jedną z największych zalet schodołazów jest fakt, że nie wymagają one żadnej przebudowy budynku. Skorzystać można z nich po prostu wszędzie niezależnie od tego, jak strome są schody czy wąska klatka schodowa. Schodołazy zajmują miejsca tyle, co zwykłe krzesło. Nie montuje się ich na stałe do schodów, tak jak ma to miejsce w przypadku platform dla niepełnosprawnych. W związku z tym można je przemieszczać w zależności od potrzeby. Wszelkie koszty, które trzeba ponieść, to tylko i wyłącznie koszt zakupu urządzenia. Nie potrzebne są żadne przeróbki, poszerzanie klatki schodowej czy budowanie szybu dla windy. Jest to więc rozwiązanie idealne.

 

Dotacje

Schodołazy to urządzenia relatywnie tanie. Jednocześnie warto mieć świadomość, że obowiązujące w Polsce prawo daje szansę na uzyskanie dofinansowania na zakup schodołazów. Zajmuje się tym Państwowy Fundusz Osób Niepełnosprawnych, który może sfinansować nawet dziewięćdziesiąt pięć procent kosztów zakupu. Dzięki temu schodołazy nie są urządzeniem zarezerwowanym tylko i wyłącznie dla osób z zasobnym portfelem. Każdy chory czy niepełnosprawny może sobie na ich kupno pozwolić, czyniąc tym samym swoje życie o wiele prostszym.

Jak działają nasze schodołazy osobowe:

schodolazy liftkar pt

 


Czytaj również:

powrót »