Schodołazy dla osób starszych i niepełnosprawnych

Osoby w wieku podeszłym oraz te, które dotknięte zostały różnego rodzaju niepełnosprawnością nie chcą spędzać całych dni tylko w domu. Wyjście poza własne cztery ściany to dla nich naprawdę autentyczna przyjemność. Niestety, polskie budynki, chodniki i ulice bardzo często nie są dostosowane do ich potrzeb i możliwości. Bariery architektoniczne stają się nie do pokonania. Rozwiązanie są schodołazy, które diametralnie zmieniają sytuację.

Czym są schodołazy?

Są to specjalnie skonstruowane urządzenia, które pomagają osobom chorym, niepełnosprawnym i starszym w pokonywaniu schodów. Dzięki nim nie trzeba już zamykać się w domu, a o załatwienie spraw w urzędach prosić bliskich. Ze schodołazem można dostać się nawet tam, gdzie nie ma windy ani podjazdu. Jest to więc rozwiązanie idealne.

 

Ogromna mobilność

Schodołazy cechują się ogromną mobilnością. Ich waga jest niewielka – zazwyczaj nie przekracza ona trzydziestu kilogramów. Do tego bardzo łatwo się składają, przyjmując niewielkie rozmiary. Dzięki temu można je bez trudu włożyć bo bagażnika zwykłego osobowego auta i po prostu zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie właśnie się wybieramy. Rozłożenie schodołazu także nie jest trudne. Bez trudu poradzi sobie z tym każda osoba.

 

Nie tylko szerokie i przestronne klatki schodowe

Schodołazy zostały skonstruowane tak, aby korzystanie z nich było możliwe nie tylko w budynkach, w których klatka schodowa jest szeroka i przestronna. Doskonale radzą sobie one również tu, gdzie miejsca zbyt wiele nie ma. Sprawdzą się tam, gdzie inne urządzenia nie radzą sobie z uwagi na zbyt małą ilość miejsca. Schodołazy to rozwiązanie idealne również wtedy, kiedy schody są naprawdę kręte.

 

Jak wygląda kwestia ceny?

W porównaniu z możliwościami, jakie dają schodołazy, nie są to urządzenia drogie. Dodatkowo można uzyskać na nie dofinansowanie z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, co jeszcze bardziej obniża koszty. Wysokość dofinansowania może sięgać nawet dziewięćdziesięciu pięciu procent wartości całego urządzenia. Sprawia to, że osoba potrzebująca wydać musi naprawdę niewielką kwotę, aby zapewnić sobie komfort życia.

 

Czy nie wymagają one przebudowy budynku?

Zaletą schodołazów jest również to, że korzystać można z nich wszędzie. Omówiona powyżej mobilność to także brak konieczności montowania ich na stałe do schodów. Schodołazy nie wymagają najmniejszej nawet przebudowy budynku czy ingerencji w jego bryłę. Dzięki temu pozwolić sobie może na nie każdy.

 

Co dają?

Schodołazy to rozwiązanie zapewniające przede wszystkim ogromny komfort osobie starszej, chorej czy niepełnosprawnej, która sama nie może się poruszać. Wprawdzie do obsługi urządzenia potrzebna jest pomoc kogoś innego, ale i tak jest to duże ułatwienie w porównaniu z koniecznością pokonywania zbyt stromych podjazdów czy proszenia o wniesienie wózka. Schodołazy są w pełni bezpieczne, a ich obsługa jest banalnie prosta. Ich użytkowanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem wypadku. Są komfortowe zarówno dla osoby je obsługującej, jak i dla tej, która z nich korzysta. To urządzenie zmieniające życie.

 

Jak działają nasze schodołazy z podpięciem do wózka:

schodolazy liftkar pt

 


Czytaj również:

powrót »