Jak dostosować szkoły i urzędy dla osób niepełnosprawnych?

Osoby niepełnosprawne nie mają łatwo. Muszą codziennie radzić sobie z własną niepełnosprawnością, która nakłada szereg ograniczeń. Do tego dochodzą bariery architektoniczne, które napotykane są niemalże na każdym kroku. Nie chodzi tutaj tylko o zbyt wysokie krawężniki, które utrudniają wejście do autobusu, ale również brak wind, podjazdów czy podjazdy źle wyprofilowane. Tak wyglądają często zarówno polskie szkoły, jak i urzędy. Na szczęście, istnieje rozwiązanie, z którym sytuacja ta może ulec drastycznej zmianie. Są nim schodołazy.

Jaka jest rola schodołazów?

Schodołazy, czyli transportery schodowe, to idealne rozwiązanie dla osób, które nie potrafią samodzielnie pokonać schodów. Za ich największy plus uważa się to, że nie muszą zostać na stałe zamontowane do schodów. Dzięki temu w szkole czy urzędzie wystarczy jeden schodołaz, który obsługiwał będzie różne obszary budynku. Ich ogromna mobilność, łatwość złożenia i przeniesienia w inne miejsce czyni z nich najlepsze rozwiązanie dla administratorów budynków, którzy chcą wyjść naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych.

Schodołazy w szkole lub urzędzie

Osoby, które poruszają się na wózku inwalidzkim lub o kulach często nie mogą poradzić sobie z pokonaniem barier architektonicznych, które znajdują się w szkołach i urzędach. Winda schodowa to rozwiązanie, które pochłonie naprawdę ogromne pieniądze. Często konieczne jest bowiem przeprowadzenie kompleksowej przebudowy budynku. Rozwiązaniem lepszym, o wiele tańszym i nie wymagającym takich przemian, są schodołazy. W przypadku szkół i urzędów najczęściej wybierane są modele, które wyposażone zostały w podpięcie do wózka. Zdecydować można się zarówno na schodołaz kroczący, jak i gąsienicowy. Ten drugi typ cieszy się jednak największą popularnością.

Jakie są zalety schodołazów?

Schodołazy to przede wszystkim:

brak konieczności przebudowy budynku, aby umożliwić przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym;

przystępne ceny;

łatwość obsługi

mobilność.

Do tego doliczyć należy również brak wysokich kosztów związanych z montażem. W efekcie schodołazy znajdują się w zasięgu możliwości finansowych większości polskich szkół i urzędów.

 

Jak są zbudowane?

Schodołazy to urządzenia charakteryzujące się budową kompaktową. W zdecydowanej większości przypadków ich waga nie przekracza trzydziestu kilogramów. W efekcie ich transport nie nastręcza trudności. Kiedy schodołaz zostanie rozłożony, nie zajmuje wiele miejsca – swoim wyglądem przypomina zwykłe krzesło. Z jego obsługą również bez trudu poradzi sobie każdy. Osoba niepełnosprawna, która samodzielnie nie może wejść lub zejść po schodach, musi usiąść w foteliku lub na wózku inwalidzkim. Obsługujący urządzenie wwozi po schodach lub zwozi z nich. Cały proces odbywa się naprawdę szybko i sprawnie. To również dzięki temu schodołazy idealnie sprawdzają się w budynkach użyteczności publicznej.

Co z wąskimi klatkami schodowymi?

Polskie szkoły i urzędy to często budynki ciasne. Nie należy jednak się obawiać: schodołazy nie potrzebują wiele miejsca. Z powodzeniem można je stosować również wszędzie tam, gdzie schody są naprawdę wąskie.

 

 

 


Czytaj również:

powrót »