Rodzaje schodołazów kroczących

Osoby niepełnosprawne każdego dnia muszą borykać się z trudnościami z przemieszczaniem się. Największą trudność sprawia pokonanie schodów, które nieraz są bardzo strome, kręte, a klatka schodowa – naprawdę wąska. Dobrym rozwiązaniem są schodołazy, które sprawiają, że schody przestają być problemem.

Jakie są zalety schodołazów?

Wskazać można wiele rodzajów i modeli schodołazów. Niemniej jednak wszystkie charakteryzują się szeregiem zalet. Zalicza się do nich przede wszystkim:

mobilność;

brak konieczności przebudowy budynku, aby możliwe było korzystanie z nich;

przystępną cenę i możliwość uzyskania dofinansowania z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych;

prostotę obsługi;

małą wagę.

 

Rodzaje schodołazów

Producenci oferują obecnie szereg schodołazów, które nieco różnią się od siebie posiadanymi właściwościami. Do tych spotykanych dość często zalicza się:

schodołaz krzesełkowy;

schodołaz kroczący z podpięciem do wózka.

 

Schodołaz kroczący z podpięciem do wózka

Jest to schodołaz idealny dla osób, które korzystają z wózka inwalidzkiego. Z powodzeniem można korzystać z niego w połączeniu z niemalże każdym rodzajem wózka inwalidzkiego obsługiwanego ręcznie. Można najeżdżać na niego tyłem. Sam najazd oraz zabezpieczenie oparcia nie nastręcza żadnych trudności.

 

Jakie są cechy charakterystyczne tego schodołaza?

z uwagi na umiejscowienie przycisków „góra – dół” mogą w sposób wygodny korzystać z niego zarówno osoby prawo- ,jak i leworęczne;

rączki, których wysokość można bez trudu dostosować do wzrostu osoby, która obsługuje urządzenie. Dzięki temu nie jest ona narażona na dyskomfort i powstanie bólów kręgosłupa;

rączki pokryte materiałem antypoślizgowym. Zwiększa to komfort obsługi schodołazu i sprawia,że nie trzeba obawiać się wyślizgnięcia rączek z dłoni w najmniej odpowiednim momencie;

wskaźnik poziomu nachylenia, który ułatwia znalezienie optymalnego dla osoby niepełnosprawnej kąta nachylenia;

lekka budowa.

Dodatkowo schodołaz ten posiada system hamulcowy, dzięki któremu urządzenie nie ześlizgnie się ze schodów. Automatycznie włącza się on wtedy, kiedy schodołaz znajdzie się na krańcu stopnia.

Schodołaz kroczący krzesełkowy

Ten schodołaz krzesełkowy to idealne rozwiązanie do każdego piętrowego domu, w którym mieszka osoba niepełnosprawna. Posiada szereg udogodnień, do których zalicza się między innymi:

uchwyt zgodny z zasadami ergonomii – osoba obsługująca schodołaz może dowolnie ustawić wysokość uchwytu, dopasowując go do swojego wzrostu;

rączki uchwytu pokryte specjalnym antypoślizgowym materiałem – poprawia to kontrolę nad urządzeniem i pozwala mieć pewność, że rączki nie wyślizgną się z dłoni;

wskaźnik poziomu nachylenia;

niewielka waga;

konstrukcja modułowa.

Schodołaz wykonany jest tak, aby możliwe było pokonywanie schodów o wysokości stopnia dochodzącej do dwudziestu dwóch centymetrów. Posiada również praktyczny i podnoszący bezpieczeństwo system hamulcowy, który włącza się w sposób automatyczny. Wystarczy tylko, że urządzenie dotknie krawędzi stopnia.

 

Czy każdy może kupić schodołaz?

 

Schodołazy to urządzenia znacznie poprawiające komfort funkcjonowania osoby niepełnosprawnej. Oprócz wymienionych wyżej plusów pamiętać należy również o tym, że Państwowy Fundusz Osób Niepełnosprawnych może dofinansować kupno takiego urządzenia. W grę wchodzi kwota wynoszą nawet dziewięćdziesiąt pięć procent warto urządzenia. Dzięki temu o wiele więcej osób ma szansę na kupno urządzenia, które znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Jak działają nasze schodołazy kroczące osobowe:

schodolazy liftkar pt


Czytaj również:

powrót »