Miejsca użyteczności publicznej dostępne dla niepełnosprawnych

Prawdziwą bolączką polskich miejsc użyteczności publicznej jest fakt istnienia szeregu barier architektonicznych. Zbyt strome podjazdy albo w ogóle ich brak, wysokie progi w wąskich drzwiach czy brak windy to tylko niektóre przykłady tego, z czym muszą borykać się osoby niepełnosprawne. Rozwiązaniem, które pomaga uporać się przynajmniej ze schodami są schodołazy, w które warto się zaopatrzyć.

Jakie są ich zalety?

Schodołazy to urządzenia, które zostały stworzone z myślą o pokonywaniu schodów przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich lub mające trudności z poruszaniem się. Posiadają szereg zalet, do których zalicza się między innymi:

mobilność;

łatwość obsługi;

małą wagę;

możliwość uzyskania wysokiego dofinansowania na ich kupno.

 

Osoba niepełnosprawna, która posiada własny schodołaz, może z pomocą drugiej osoby dostać się do każdego budynku. Pokonanie schodów staje się banalnie proste. Niektórzy zapytają jednak w tym miejscu, co z wąskimi i krętymi klatkami schodowymi, których przecież w polskich urzędach również nie brakuje. Schodołazy wykonane są tak, aby doskonale sprawdzały się również na krętych i wąskich schodach. Z uwagi na niewielkie rozmiary nie potrzebują one dużo miejsca. Sprawdzają się nawet wtedy, kiedy pokonywane schody są dość strome. Nie trzeba przy tym obawiać się  o komfort osoby niepełnosprawnej, który zachowany jest na najwyższym poziomie. Niektóre modele posiadają nawet mechanizm chroniący przed wstrząsami.

Filmik prezentujący nasz spchodołaz gąsienicowy w akcji:

FILMIK PTR

Czy na pewno schodołazy można zabierać ze sobą?

Schodołazy charakteryzują się stosunkowo niewielką wagą oraz małymi rozmiarami. Dzięki temu można bez trudu umieścić je w samochodzie. Sprawdzają się doskonale w domu, ale kiedy pojawia się konieczność wizyty w urzędzie, przychodni czy na poczcie również można się nimi wspomóc. Z ich obsługą bez trudu poradzi sobie każdy, nawet osoba, które nie zalicza się do siłaczy. W efekcie można być zdanym tylko na siebie. Nie trzeba prosić przypadkowych przechodniów o pomoc – wprawdzie nie brakuje wśród Polaków osób przyjaźnie nastawionych do niepełnosprawnych, ale znalezienie kogoś, kto pomoże wnieść na pierwsze czy drugie piętro wózek inwalidzki wcale nie jest już takie proste.

 

Co z kosztami?

Kupując schodołazy, można sobie zapewnić dostęp do obiektów użyteczności publicznej za naprawdę niewielkie pieniądze. Państwowy Fundusz Osób Niepełnosprawnych może może przyznać dofinansowanie nawet w wysokości dziewięćdziesięciu pięciu procent kosztów zakupu schodołazu. W efekcie te doskonale sprawdzające się urządzenia znajdują się w zasięgu możliwości finansowych większości osób niepełnosprawnych. Dodatkowo plusem jest fakt, że schodołazy mogą być stosowane nie tylko w domu, ale również poza nim. Zabranie ich ze sobą do urzędu czy na wakacje nie wymaga wielkiego zachodu. Schodołazów nie montuje się na stałe do schodów, są w pełni mobilne, a ich transport jest banalnie prosty.

 

To naprawdę świetne rozwiązanie

 

Schodołazy to urządzenia, które przydadzą się nie tylko w domu. Dzięki nim każdy obiekt użyteczności publicznej będzie stał przed osobą niepełnosprawną otworem. Kupno schodołazu to w związku z tym coś zdecydowanie więcej niż tylko możliwość dotarcia do przychodni czy urzędu. To również pewność, że osoba niepełnosprawna będzie czuła się komfortowo, nie poczuje się wykluczona ze społeczeństwa i nie będzie miała poczucia, że stanowi wielkie obciążenie dla swoich opiekunów. Schodołazy to więc nie tylko wielki komfort, ale również poczucie własnej wartości, które u osób niepełnosprawnych często zostaje zachwiane.

Filmik prezentujący nasz schodołaz kroczący w akcji:

FILMIK SANO PT-UNI


Czytaj również:

powrót »