Likwidacja barier architektonicznych przy pomocy schodołazu dla osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne codziennie borykają się z szeregiem trudności: bariery architektoniczne sprawiają, że dostanie się do urzędu czy innego budynku użyteczności publicznej staje się potężnym wyzwaniem. Rozwiązaniem okazują się być schodołazy dla niepełnosprawnych, które w szybki i prosty sposób potrafią uporać się nawet z bardzo krętymi schodami.

Co umożliwiają schodołazy?

Transportery schodowe, czyli właśnie schodołazy, umożliwiają bezproblemowy transport po schodach osób, które nie potrafią poruszać się o własnych siłach. Ich niewątpliwym plusem jest fakt, że nie montuje się ich do określonych schodów. Charakteryzują się mobilnością, która umożliwia szybkie złożenie i transport schodołazu w dowolnie wybrane miejsce.

 

Schodołazy w budynku

Pokonanie barier architektonicznych jest często niemożliwe. Źle wyprofilowane podjazdy sprawiają, że osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich nie są w stanie dostać się do budynku. Wykonanie windy schodowej to z kolei rozwiązanie drogie, które nieraz wymaga gruntownej przebudowy. Schodołazy dla niepełnosprawnych są rozwiązaniem idealnym. Przede wszystkim:

nie wymagają przebudowy budynku;

ich kupno nie wiąże się z wysokimi wydatkami;

są proste w obsłudze;

nie zajmują dużo miejsca;

są mobilne;

koszty, które trzeba ponieść w związku z ich kupnem są dużo niższe niż te, które należałoby przeznaczyć na wykonanie windy schodowej.

 

Budowa

Likwidacja barier architektonicznych przy pomocy schodołazów jest możliwa również dzięki temu, że charakteryzują się one budową kompaktową. Na ogół ich waga nie jest większa niż trzydzieści kilogramów. Rozłożony schodołaz nie zajmie dużo więcej miejsca niż zwykłe krzesło. Prosta jest także jego obsługa. Osoba niepełnosprawna, która potrzebuje pomocy w pokonaniu schodów, siada w foteliku lub wózku inwalidzkim. Następnie obsługujący urządzenie wjeżdża lub zjeżdża ze schodów – w zależności od potrzeby.

 

Ze schodołazów można korzystać nie tylko na szerokich schodach. Świetnie sprawdzają się one także wtedy, kiedy klatka schodowa jest wąska i bardzo kręta. Poradzą sobie nawet tutaj, gdzie inne rozwiązania się nie mieszczą, zahaczając o kolejne ściany i barierki schodów.

 

Większość schodołazów ma udźwig dochodzący do stu trzydziestu kilogramów. Jeżeli akumulatory urządzenia zostaną w pełni naładowane, możliwe będzie pokonanie nawet trzystu stopni. Trzeba dodać, że bez stresu i zbędnego wysiłku ze strony osoby, która obsługuje schodołaz. Czego chcieć więcej? Schodołazy to komfort, bezpieczeństwo, wygoda zarówno osoby niepełnosprawnej, jak i tej, która towarzyszy jej w codziennym funkcjonowaniu.

 

Ceny

Schodołazy nie są urządzeniami tanimi. Jednocześnie jest to najtańsze rozwiązanie umożliwiające bezproblemowe pokonywanie barier architektonicznych, przed którymi stają osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich lub mające po prostu problem z chodzeniem. Nie wymagają one także żadnych dodatkowych nakładów finansowych – najmniejsze nawet przeróbki budynku czy klatki schodowej są absolutnie zbędne. Warto podkreślić, że na kupno schodołazów można uzyskać dofinansowanie z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Kwota dotacji może pokryć nawet dziewięćdziesiąt pięć procent kosztów. Tym samym schodołaz staje się najtańszym rozwiązaniem, które pozwala zapomnieć o istnieniu jakichkolwiek barier architektonicznych. Jest to najlepszy wybór, jeśli chcemy zapewnić osobie niepełnosprawnej komfortowe funkcjonowanie, a sobie oszczędzić stresu związanego z tym, że osoba niepełnosprawna nie może się gdzieś dostać.

 

 

 

 


Czytaj również:

powrót »